27 березня 2021


    Кожного року останньої суботи березня о 20:30 за місцевим часом мільйони людей по всьому світу присвячують годину своєї уваги планеті Земля.
    Символічно вимикають зайве освітлення, читають або дивляться фільми про Землю і стиль життя, дружній до планети, беруть участь у дискусіях і онлайн-концертах, доєднуються до звернень на захист природи. Це більше, ніж просто одна година, присвячена Землі. Це - рух за наше майбутнє. І навіть більше, ніж символ підтримки, ця подія - імпульс для негайних змін.
  Година Землі завжди відбувалася завдяки енергії від людей. І навіть за умов глобального локдауну, кожен з нас може мати вплив - зі своєї домівки та онлайн. Де б ми не були, ми можемо присвятити цю годину планеті та нашому майбутньому.

        Що ми можемо зробити під час Години Землі, 27 березня з 20:30 до 21:30.

1. Віддати свій голос заради життя в гармонії з природою. Для цього можна скористатися глобальною платформою Voice for the Planet.
2.  27 березня з 20:30 до 21:30 символічно вимкнути освітлення та електронні прилади - повністю або частково. У цей день так зроблять мільйони людей на знак єдності та турботи про майбутнє Планети.
3. Прийняти рішення змінити хоча б одну звичку, яка допоможе природі відновлюватися. Можна почати з того, до чого вже готові, або скористатися порадами щодо сталого споживання від WWF-Україна.
4. Поширювати інформацію про Годину Землі та, за можливості, робити вчинки заради планети серед своїх, друзів та однодумців.
5. Поділитися в соціальних мережах своїми роздумами про те, як ви обираєте підтримати Годину Землі - 2021 та які кроки вважаєте важливими для себе. При цьому можна:

  • використовувати хештег #година землі2021 
  • поділитися посиланням на сторінку Години Землі 2021 в Україні.
  • поширювати пост WWF-Україна на підтримку старовікових лісів (з 20:30 27 березня).
6.  Організувати власну подію до Години Землі - з родиною або друзями. Це може бути:
  • піший похід до лісу;
  • чайна церемонія без гаджетів;
  • читання книг або імпровізований театр з дітьми;
  • спільна вечеря при свічках зі стравами з овочів, злаків, горіхів та фруктів;
  • споглядання за зірками;
  • вечір настільних ігор;
  • година для фізичних вправ та йоги;
  • тематичне малювання і наукові експерименти.

24 березня 2021

У 1993 році Генеральна Асамблея ООН прийняла офіційне рішення про проведення 22 березня Всесвітнього дня водних ресурсів, щоб нагадати всім людям на Землі про значення води та її цінність. Тоді ж Організація по захисту навколишнього середовища звернулася до всіх країн з проханням проводити конкретні роботи на національному рівні  та приділяти більше уваги захисту водних ресурсів. 
    Понад 70% поверхні Землі вкрито водою, і тільки близько 3% цієї води є прісними. Лише третина прісної води доступна людині, інша зберігається в льодовиках. Більшу частину вільної води складають ґрунтові води. Таким чином, річки і озера містять близько 0,3% прісної води світу. За висновками експертів ООН, більше 20 % населення Землі, а це майже 1 млрд. 500 млн. осіб, страждають від нестачі води, придатної для пиття.
    Недостатнє споживання води порушує нормальну життєдіяльність організму: з’являється утомленість і знижується працездатність, порушуються процеси травлення і засвоєння їжі, сповільнюється перебіг біохімічних реакцій, збільшується в’язкість крові, що створює умови утворення тромбів, порушується процес кровотворення.
    Кожен із нас повинен зробити якусь хоча б маленьку добру справу для збереження, охорони та відтворення водних ресурсів. Хтось з Вас вчасно закриє кран на кухні чи у ванній кімнаті (наприклад  під час чищення зубів) й тим самим збереже десяток літрів чистої води; інший – викине випиту пляшку води не в річку, а в спеціальний сміттєвий контейнер; а дехто відмовиться від використання фосфатних миючіх засобів,  бо фосфати призводять до загрозливого "цвітіння" водойм; а ще хтось очистить джерело, яке повністю замулене і може просто пересохнути літом. А що саме зробити Вам, хай підкаже Вам серце.
    Однією з основних умов здорового способу життя – це достатнє надходження води в організм. Вода бере активну участь в хімічних реакціях, що проходять в нашому тілі, доставляє живильні речовини в кожну клітку, виводить токсини, шлаки і надлишки солей, сприяє пониженню кров’яного тиску, один з кращих способів запобігти утворенню каміння в нирках. Вода як би “мастить” суглоби, виконуючи тим самим роль амортизації для спинного мозку, а також регулює температуру тіла і забезпечує еластичність шкіри. Вона необхідна для нормального травлення. Беручи участь в обміні речовин, ця унікальна рідина дозволяє зменшити жирові накопичення і понизити вагу. Тому деякі фахівці стверджують, що нормальній здоровій людині потрібно випивати все-таки 1,5 – 2 літри води в день.
   Вода – це одне з найбільших багатств, вічна цінність, до якої ми повинні відноситися з великою повагою, не зашкодити їй та пильно оберігти для наступних поколінь.


      21 березня в усьому світі відзначається Міжнародний день лісу. Який був заснований в 1971 році на 23-й Генеральній Асамблеї, і ця ідея була підтримана Всесвітньою Продовольчою і сільськогосподарською організацією при ООН.
     Ліси гинуть від пожеж, незаконної вирубки, природних катастроф, впливу комах-шкідників, хвороб та інших причин. Скорочення площі лісових масивів веде до непоправних негативних процесів, що мають глобальне значення для всієї природи і життєдіяльності всього людства.
     У зв'язку з цим, основним завданням Міжнародного дня лісу є привернення уваги жителів планети до проблеми збереження лісів, інформування про значимість лісових екосистем, їх стан та основні заходи їх захисту та відновлення.

         Цікаві факти про ліси і дерева нашої планети

1. Ліси - легені нашої планети.
2. Без лісів Земля була б неживою кулею з непридатною для дихання атмосферою або зовсім без неї.
3. Саме завдяки лісам на нашій планеті є придатна для життя, що містить достатню кількість кисню для дихання атмосфера, і саме дерева переробляють вуглекислий газ.
4. Близько 50% усіх видів наземних тварин мешкає саме в лісах.
5. Загальна площа лісів на Землі становить 38 мільйонів квадратних кілометрів, або майже третину поверхні всієї суші, але ще 200 років тому лісові масиви займали вдвічі більше простору.
6. Близько чверті всіх лісів на планеті - тайга.
7. Тайга займає близько 79% території. Вона має значення взагалі для всього світу.

КАНАДСЬКА ТАЙГА



8. Дерев у світі приблизно у шістдесят разів більше, ніж людей.
9. Але щороку Земля втрачає майже сто мільйонів дерев.
10. Найпоширеніше в світі листяне дерево - береза.

ЛІСИ ФІНЛЯНДІЇ






11. Більше 70 відсотків території Фінляндії покрито лісами. Це найбагатша деревами країна у всій Європі.
12. Щорічно на Землі стає більш ніж на 3 мільйони гектар менше лісів. Це приблизно дорівнює площі Молдавії.
13. З усіх країн світу швидше за все втрачає свої ліси Малайзія. Там лісові зони вже майже винищені.
14. Приблизно 7% всіх лісів світу цілеспрямовано висаджено людьми.
15. Така країна, як маленький і бідний Бутан, наполегливо займається висадкою дерев скрізь, де тільки можна.

БЕРЕЗА ШМІДТА

16. Одне із самих твердих у світі дерев - береза Шмідта, що виростає в Росії, Японії, Китаї. Це дерево зрубати неможливо за допомогою сокири.
17. Ліси, в Україні складають сумарно близько 15% від загальної площі.

18.Ліси одержують з ґрунту лише близько 10% усіх необхідних їм поживних речовин. Все інше вони вбирають з атмосфери.
19. Ліси усього світу щорічно вбирають з атмосфери понад 2 мільярдів тонн вуглекислого газу, перетворюючи його на кисень.

ХВОЙНІ ЛІСИ




20. Близько половини всіх хвойних дерев світу зростає в Росії.
21. Дерева ростуть все своє довге життя.
22. Дерева дійсно зменшують парниковий ефект.


23. За останні 10 тис. років було знищено понад 65% всіх лісів Євразійського континенту.
24. 82% всіх в світі лісів, що вирубуються, відновлюються природним шляхом або за участю людини.
25. Незважаючи на вражаючі розміри тайги, майже 50% усіх лісів світу знаходиться в тропіках.
26. З рослин, які ростуть у вологих тропічних лісах, виробляється понад 20% всіх ліків в світі.
27. З мільйона дерев виходить близько чотирьох мільйонів тонн паперу.
28. В середньому з одного дерева виходить близько 4 тонн паперу.
29. Близько вісімдесяти кілограмів переробленої макулатури здатне врятувати від вирубки одне дерево.

МАХАГОНІВЕ ДЕРЕВО


30. З цінної породи деревини одного Махагонієвого (червоного) дерева можна виготовити кілька одиниць меблів, вартістю 1 мільйон доларів.
31. Так само з махагоні виготовляють музичні інструменти. Не дивно, що таких дерев стає все менше і менше, а музикантів - все більше і більше.
32. В Литві зростає дерево за назвою "Старий", якому близько двох тисяч років.
33. Найвищі в світі дерева - секвої.
34. 111 метрів - висота найдовшого дерева у світі. Це секвоя вічнозелена, яка росте в американському штаті Каліфорнія.

ЛІСИ АМАЗОНКИ


35. Ліси Амазонки поглинають та втримують до 120 мільярдів тонн вуглекислого газу на рік.
36. Сумарний вміст зв’язаного вуглецю в лісових масивах планети оцінюється в 650 мільярдів тонн. Це значно більшу кількість вуглецю, ніж те, яке міститься в атмосфері Землі.

ЛІСИ КАРПАТ


37. В лісі частота пульсу людини зменшується на п’ятнадцять-двадцять ударів в хвилину, а дихання стає рівніше і спокійніше.
38. У Калінінградській області існує "П’яний ліс" - займає близько квадратного кілометра область, де стовбури сосен з невідомих причин дуже химерно зігнуті.
39. Найбідніша лісами країна - Великобританія, там ліс займає всього лише близько 6% поверхні (у тому числі через діяльність людини).

ЛІСИ СИБІРУ


40. Сибір - саме лісове місце. Сибір (без Далекого Сходу) має площу понад 12 мільйонів квадратних кілометрів, з яких трохи менше двох третин займають тайгові ліси.
41. Крона дуба за рік виростає приблизно на один метр.
42. Для виготовлення чотирьох мільйонів тонн паперу потрібно зрубати 61,5 мільйона дерев. При цьому виявляється, що майже половина вирубаємих для виготовлення паперу лісів, призначена тільки для потреб громадян США.
43. Незважаючи на поширену думку про багатство звуків тропічного лісу, вдень в цьому місці панує майже мертва тиша. Тільки раптовий постріл або викрик можуть викликати різноманітні крики численних птахів, мавп та інших тварин.
44. Велика частина лісів знаходиться не в Європі, а в Азії.
45. У всьому світі в деревної промисловості зайнято близько мільйона людей.
46. Близько 40% всієї енергії у світі виробляється з допомогою деревного палива, в основному деревного вугілля.
47. В середньому одне дерево виробляє близько сотні кубометрів кисню щорічно.
48. З одного середнього дерева можна виготовити 600-650 паперових подарункових упаковок.


    20 березня світ святкує Міжнародний День Щастя.
 Дата святкування була обрана не випадково. 20 березня — День весняного сонцестояння, коли день дорiвнює ночi и сонце свiтить однакову кiлькiсть часу практично на всiй територiї земної кулi. Таким чином, цей день символiзує рiвне право на щастя кожного мешканця Землi.
    У 2012 році ООН проголосила 20 березня Міжнародним днем щастя. Рішення було прийнято за пропозицією королівства Бутан одноголосно представниками всіх 193 держав-членів ООН.
    Недавнє дослідження учених Каліфорнійського університету показало, що люди, які роблять добрі справи 5 разів на тиждень протягом шести тижнів, поступово починають відчувати себе все щасливіше. Інше дослідження виявило, що люди з різних країн і різних культур відчувають себе дуже задоволеними, коли щось дарують або віддають у благодійних цілях.
    Щоб почувати себе щасливим, потрібно:
  1) більше рухатися (щоденна півгодинна ходьба або два тренування на тиждень зроблять вас більш бадьорими і задоволеними життям - незалежно від того, які проблемні події в ньому відбуваються);
   2) не уникати глибої прихильності (якщо у вас достатньо статків і багато вражень, а задоволення від життя все одно мало, подумайте: може, міцні стосунки - це саме те, чого вам не вистачає?);
   3) не перебувати цілий день у приміщенні (походи на природу, особливо в незнайомі місця, по-справжньому роблять нас щасливішими, піднімають самооцінку і навіть покращують навички спілкування з іншими людьми, психологи назвали це пригодницькою терапією);
   4) брати участь у тому, що відбувається (уміння повністю бути присутнім в дійсному моменті і не відволікатися на спогади, жаль або страхи про майбутнє - ось що робить життя цікавішим і осмисленішим);
   5) не споживати, а творити (щоб життя мало сенс, ми повинні не лише брати, але і робити в нього свій внесок);
  6) не ізолювати себе від інших (для повноцінного щастя потрібно відчувати себе пов'язаним з чимось більшим, ніж ми самі, головне - відчувати себе на своєму місці);
   7) займатися творчістю (будь-який творчий процес знижує стрес, підвищує настрій і допомагає швидше вийти з депресії).
    Щастя - це не мета, до якої потрібно прийти. Воно складається з щоденних дрібниць, а отже, створити його ми можемо практично в будь-який момент.
    Щиро бажаю всім і кожному бути щасливим! 

21 березня 2021


     З нагоди дня народження Ліни Костенко у  гуртожитку ДНЗ "Київське обласне вище професійне училище харчових технологій та ресторанного сервісу" було проведено виховну годину "Ліна Костенко - ядро нації".
   Ліна Костенко стала втіленням цілої епохи, беззаперечним авторитетом, ядром української нації. Творами найвидатнішої письменниці зачитуються і дорослі, і молодь, і діти.  Принципова, вперта, часом різка з великим почуттям гумору…Усе це – про Ліну Костенко.



15 березня 2021

    14 березня в Україні відзначається День українського добровольця. Це свято людей, які за покликом власного серця стали на захист рідної Батьківщини та боронять її від загарбників.
    Дата вибрана зовсім не випадково. Саме 14 березня 2014 року перші добровольці з Майдану Незалежності вирушили на тренувальну базу в Нових Петрівцях, що під Києвом, для формування першого українського добровольчого батальйону. 
Того ж 2014 року військкомати країни зафіксували рекордну явку добровольців. Люди приходили за покликом серця, не чекали на отримання повістки. І саме добровольці сприяли мобілізації сил в тилу, допомогли зібрати та озброїти армію.

    Завдяки власній мужності, патріотизму, відданості національним інтересам, а також невичерпній любові до батьківщини українські добровольці стали гордістю свого народу.

14 березня 2021

      Зустріч Масляної

    Наперодні свята Масляної у гуртожитку ДНЗ "Київське ОВПУХТРС" для здобувачів освіти був проведений майстер-клас з виготовлення "ляльки-мотанки", яка є символом добробуту, добра і надії. Назва ''лялька-мотанка'' походить від слова ''мотати'', тобто виготовляти з тканини, ниток, стрічок, вузликову ляльку, не використовуючи голку та ножиці. При зав'язуванні вузликів потрібно загадати бажання .
    Для виготовлення мотанки використовували старий одяг, який викинути шкода, а носити не будеш. Створювали таку ляльку лише з щирими почуттями, тому вважали, що вона має потужну енергетику й оберігає оселю й кожного її мешканця.
Мотанки відрізняються від звичайних ляльок ''пустим'' обличчям. Хрест на обличчі- символ райдуги, тому він робиться з яскравих ниток. Обличчя - солярний знак сонця. Всі вертикальні лінії - це чоловічий початок, усі горизонтальні лінії - жіночий. Обов'язкова умова - іграшка повинна бути хрестоподібної форми, щоб не нагадувати собою реальної людини.
        Заборонялося мотати в п’ятницю та неділю, адже ці дні належать богині жіночої працелюбності й рукоділля Макоші. Виготовляли ляльку за один день. Процес намотування здійснювали тільки за годинниковою стрілкою, обов’язково супроводжуючи роботу позитивними думками. Під час виготовлення ляльки варто обдумати її функціональне призначення і зважити на значення кольорів: 

  • червоний - захист від хвороб і злих духів;
  • жовтий - уособлення життєдайної сили Сонця;
  • зелений - символ відродження, здоров’я, молодості й Матінки-Природи;
  • синій і блакитний - безперервний рух цілющої води;
  • коричневий - асоціювали з Матір’ю-Землею та родючістю;
  • білий - божественні небеса, чистота і гармонія.
    Мотанки  поділяються на три групи: обрядові, оберегові та ігрові.
    Обрядову ляльку виготовляли до певних свят і називали відповідно: Коляда, Весільна, Масляна, Вербниця, Веснянка, Пасхальна, Купавка тощо.
    Оберегові мотанки створювали для певної функції: на  здоров’я, на добробут і багатство, на злагоду, успіх і щастя. У середину таких ляльок закладали цілющі трави, а іноді монети.
    Ігрові ляльки для дітей були не тільки забавками, а й допомагали розвивати дрібну моторику.
     Вихователь Корнейчук А.В. разом із здобувачами освіти виготовили обрядові ляльки-мотанки до Масляної. Кожна лялька вийшла неповторна, чарівна та особлива, бо вони зроблені з великим натхненням та задоволенням.






    Масляна або ж Масниця - одне з найдавніших свят, яке у народі прийнято святкувати багато, весело, а головне - смачно.   
     Протягом святкового тижня було  проведено низку майстер-класів: виготовлення опудала Масляної, ляльки мотанки, приготування духмяного печива, млинців. Здобувачі освіти дізнались про історію і традиції свята. Дійство супроводжувалося конкурсами, іграми, веселими руханками, трансформаційними іграми.  
    Святкування Масляни завершилося частуванням всіх присутніх солодкими млинцями https://youtu.be/0dUivXubhWU.

10 березня 2021

 9 березня День народження Тараса Григоровича Шевченка!


Так, Він – Геній. Прометей. Кобзар. Надзвичайно талановитий український поет і художник, прозаїк і етнограф. Академік.
Поезію Тараса Шевченка перекладено більш ніж ста мовами світу. На території від Бразилії до Китаю встановлено 1384 пам’ятники Кобзареві. Більшість з них – 1256 – розташовані на території України, майже півтори сотні розмістились у 35 країнах світу. Нині в Україні 164 населені пункти названі на честь Тараса Шевченка. Один із 300 кратерів Меркурія отримав ім’я Тараса Григоровича. Діаметр кратера Т. Г. Шевченко – 137 кілометрів.
Проте, якщо нам в школі “викладали” Шевченка-ідола, суворого “дядька” в кожусі та шапці, він, перш за все, був доброю, щирою, надзвичайно талановитою людиною, яка прагнула кохання, любила модний одяг, вечорниці й танці. “Його страшенно любили. Він був позитивний, світився, сіяв добро, співав, сміявся, любив людей і цю любов випромінював на всі боки. Тому йому були раді в усіх найкращих домах від Санкт–Петербурга до Оренбурга, і всі намагалися йому якось допомогти” (Оксана Забужко).
Тарас Григорович Шевченко народився 9-го березня (за старим стилем 25-го лютого) 1814-го року в сім’ї кріпосного селянина, який мешкав у селі Моринці, Київської губернії, що нині є Черкаською областю. Не важко здогадатися, що за народженням він був таким же рабом, як і його батьки, які незабаром покинули його, залишивши хлопчину самому давати собі раду.
Чи міг тоді хто передбачити, що ім’ям цього хлопчиська колись стануть називати кораблі, друкувати його зображення на державних грошових купюрах, поштових марках, ставити йому розкішні пам’ятники і численні меморіальні таблички, випускати на його честь ювілейні монети і засновувати всілякі премії? Але так вже влаштований цей грішний світ …
Про його біографію написано немало, і ми не будемо повторюватися про це. Зауважимо лише, що за своє коротке життя, а прожив Тарас Григорович 47 років і один день, Шевченко сповна наситився стражданнями, серед яких були і результати власних помилок, але не міг не жадати того, до чого прагнемо всі ми – простих людських цінностей: життя і свободи, самореалізації і благополуччя, миру і поваги. Його творчість – це його душа.  В своїх творах він був чесний і добрий, ярий і нескінченно багатий.
Перепохованням Тараса Шевченка навесні 1861 року опікувався художник Григорій Честаховський. Відбувалося все пишно: ще на шляху до Канева за труною рухалися процесії, а коли її залишали у церквах на ніч, то туди приходили діячі місцевої громади й прості люди. В Орлі труну супроводжували духовенство зі співом релігійних пісень, військовий оркестр, що грав “малоросійські мотиви”, та гімназисти. В Україні збиралися натовпи: на труну тут чекали заздалегідь, приймали з урочистостями.
Після поховання розпочалося справжнє паломництво. До речі, саме Честаховський наполіг на похованні Шевченка на Чернечій горі, а не біля церкви у Каневі, як хотіла його родина. Саме розпорядникові спало на думку, що добре було б насипати могилу – він же цю ідею власноруч і втілив, узгодивши з місцевою владою, а потім організував додаткові масштабні поминки вже влітку, після освячення місця поховання.



Вихователями гуртожитку ДНЗ "Київське обласне вище професійне училище харчових технологій та ресторанного сервісу" було проведено захід до "Міжнародного Дня 8 березня"!!!
 В цей день здобувачі освіти весело провели час: пролунали гарні привітання, співали цікаві композиції пісень в караоке. Завершальною частиною цього чудового свята був солодкий стіл, де всі присутні частували солодкі смаколики.







03 березня 2021

Профілактика суїцидальної поведінки підлітків

 Частота суїцидальних дій серед молоді протягом останніх двох десятиліть подвоїлася. У 30 % осіб 14—24 років трапляються суїцидальні думки, 6 % юнаків і 10 % дівчат вчиняють суїцидальні дії. Із загальної кількості суїцидів 90 % відбуваються у психотичних станах, і лише 10 % — коли жодних розладів немає. Деякі фахівці пишуть про те, що в 10 % випадків суїциденти справді хо­чуть накласти на себе руки, і в 90 % —це привернення до себе уваги.
Суїцид (завершене самогубство) — навмисне самоушкодження зі смертельним результатом, позбавлення себе життя.
Люди, які вчиняють суїцид, зазвичай страждають від сильного душевного болю й перебувають у стані стресу, а також переконані у неможливості впоратися зі своїми проблемами.
Суїцидальна поведінка — це прояв суїцидальної активності, думки, наміри, висловлювання, погрози, спроби, замахи, дії.
Суїцидальна поведінка трапляється як у психічно здорових людей, так і при психопатіях, акцентуаціях характеру.
Суїцидент — особа, яка зробила спробу суїциду або демонструє суїцидальні схильності.

Суїциди поділяють на три основні групи: справжні, демонстративні й приховані.
1. Істинний суїцид — це правдиве бажання вмерти. Не буває спонтанним, хоча інколи вигля­дає досить несподіваним. Такому суїциду завжди передують пригнічений настрій, депресивний стан або просто думки про завершення життя. Причому оточення цього стану може і не зауважувати. Іншою особливістю істинного суїциду є розмірковування та переживання про сенс життя.
2. Демонстративний суїцид не пов’язаний із бажанням умерти, а є способом звернути увагу на свої проблеми, покликати на допомогу, вести діалог. Це може бути і спроба своєрідного шантажу. Смертельний результат у такому випадку є наслідком фатальної випадковості.
3. Прихований суїцид (непряме вбивство) — вид суїцидальної поведінки, що не відповідає її буквальному визначенню, але з тією ж спрямованістю і результатом. Це дії, що супроводжуються високою ймовірністю смерті. Більшою мірою це поведінка, націлена на ризик, на гру зі смертю, ніж на завершення життя. Це й ризикова не керування автомобілем, і захоплення екстремальними видами спорту або небезпечним бізнесом, і добровільні поїздки в гарячі точки, І вживання сильних наркотиків, самоізоляція.

Причини самогубства
Повідомлення про бажання вмерти з’являються без усякої зовнішньої провокації, зазвичай виявляються у вигляді погрози близьким. У таких випадках спроби самогубства роблять, коли дорослих немає поруч, потай від них. У дошкільному, молодшому шкільному віці — це своєрідна наївна «помста». Діти намагаються голодувати, подовгу сидять у ванні з холодною водою, дихають через кватирку морозним повітрям, їдять сніг або морозиво, щоб застудитися й умерти.
Причинами суїцидів у дитячому й підлітковому віці можуть бути:
1. Несформоване розуміння смерті. У свідомості малюка смерть не означає безповоротного припинення життя. Дитина думає, що все можна буде повернути назад. У підлітків розуміння й усвідомлення страху смерті формується не раніше 18 років.
2. Відсутність ідеології в соціумі. Підліток у суспільстві «без батьківщини і прапора» частіше відчуває свою непотрібність, упадає в депресію.
3. Раннє статеве життя призводить до ранніх розчарувань. У певний момент ситуація, після якої, на думку підлітка, «жити далі просто неможливо» (розрив із коханим/коханою, небажана вагітність тощо), тобто відбувається втрата мети. Суїцидальна поведінка в підлітків часто пояснюється тим, що молоді люди, не маючи життєвого досвіду, не можуть правильно визначити мету свого життя і шляхи її досягнення.
4. Дисгармонія в родині.
5. Саморуйнівна поведінка (алкоголізм, наркоманія, криміналізація).
6. У переважній більшості випадків суїцидальна поведінка у віці до 15 років пов’язана з реакцією протесту, особливо частим джерелом якого є порушені внутрішньосімейні, внутрішньошкільні або внутрішньогрупові взаємини.
70 % підлітків приводом, що штовхнув їх на спробу суїциду, називали різноманітні шкільні конфлікти. Але причиною є, як правило, проблеми в родині. Однак вони зазвичай не зовнішні, а глибокі, неявні: порушені стосунки бать­ків і дітей. «Останньою краплею» стають шкільні ситуації, оскільки школа — це місце, де учень проводить значну частину свого часу.
7.Депресія — також одна з причин, що підводять підлітка до суїцидальної поведінки.
Її основним симптомом є втрата здатності отримувати задоволення й насолоджуватися тими речами, які раніше радували. Учинки й настрій немовби «видихаються» і стають «несмачними». Психіка втрачає здатність зазнавати сильних по­чуттів.
Причини депресії часто пов’язані із втратою друзів або близьких, здоров’я чи певних звичних речей (наприклад, місця проживання). Вона може початися на річницю втрати, причому людина не завжди усвідомлює дату, що наближається.
Не існує якоїсь однієї причини самогубства. З особливою пильністю слід ставитися до поєднання небезпечних сигналів, якщо вони зберігаються протягом певного часу.

Зовнішній вигляд і поведінка

  • Скорботна міміка або її відсутність;
  • тихий монотонний голос;
  • уповільнене мовлення, короткі відповіді;
  • прискорене експресивне мовлення, патетика в інтонації;
  • голосіння, схильність скиглити;
  • загальмованість;
  • бездіяльність, рухи ускладнені;
  • рухові порушення.

Емоційні порушення

  • Нудьга, смуток, зневіра, пригніченість, похмурість;
  • злостивість, дратівливість, буркотливість, бурчання;
  • ненависть, заздрість до щастя інших;
  • фізичне невдоволення;
  • байдуже ставлення до себе та інших;
  • тривога, страх, туга;
  • очікування непоправного лиха, розпач, безвихідь;
  • поглиблення похмурого настрою при радісних подіях навколо;
  • примхливість;
  • Езопова спрямованість на свої страждання.

Оцінка власного життя

  • Песимістична оцінка свого минулого й теперішнього стану;
  • вибіркова пам’ять про неприємні події минулого;
  • відсутність перспектив у майбутньому.

Вегетативні порушення

  • Сльозливість, розширення зіниць;
  • сухість у роті («симптоми сухої мови»);
  • тахікардія, печія;
  • скутість подиху, задуха;
  • відчуття грудки в горлі, болю в грудях;
  • головні болі;
  • порушення ритму сну;
  • зниження або підвищення ваги тіла;
  • зниження апетиту, їжа здається несмачною.

До суїцидальної «групи ризику» належать підлітки:

  • в яких порушені стосунки з групою, «одинаки»;
  • які зловживають алкоголем або наркотиками, вирізняються девіантною або кримінальною поведінкою, схильні до фізичного насильства;
  • із затяжним депресивним станом;
  • надміру критичні до себе;
  • які страждають від пережитого приниження або трагічних втрат, мають хронічні або смертель ні хвороби;
  • реальні досягнення яких відрізняються відочікуваних;
  • хворобливі, занедбані або покинуті оточенням;
  • із соціально проблемних сімей;
  • які втекли з родин; ті, чиї батьки розлучилися;
  • з родин, у яких були випадки суїцидів.

Ознаки підготовки до самогубства

  • Приведення своїх справ до ладу — роздавання коштовних речей, упаковування. Людина могла бути неохайною, і раптом починає все упорядковувати — робить останні приготування.
  • Прощання, вираження подяки за допомогу в різний час життя.
  • Зовнішня задоволеність, енергійність. Якщо рішення накласти на себе руки прийнято, і план складено, то думки про це перестають мучити, з’являється надлишок енергії. Зовні розслаблюється — може здатися, що відмовився від думки про самогубство. Стан припливу сил інколи небезпечніший, ніж глибока депресія.
  • Письмові вказівки (у листах, записках, щоденнику).
  • Словесні вказівки або погрози.
  • Вибухи гніву в імпульсивних підлітків.

Можливі мотиви

  • Пошук допомоги — більшість людей, які думають про самогубство, не хочуть помирати. Самогубство розглядається як спосіб щось одержати (увагу, любов, звільнення від проблем, від безнадії).
  • Безнадія — життя безглузде, а на майбутнє розраховувати не варто. Немає сподівання змі­нити життя на краще.
  • Численні проблеми — всі проблеми настільки глобальні й нерозв’язні, що людина не може сконцентруватися, щоб вирішувати їх по одній.
  • Спроба зробити комусь боляче — «Вони ще пошкодують!». Інколи людина вважає, що, вкоротивши собі віку, забере із собою проблему й полегшить життя своїй родині.
  • Спосіб розв’язати проблему — людина розглядає самогубство як свідчення мужності й сили.

Звертаємо увагу, що ви можете звернутися  на національну дитячу «гарячу» лінію(0 800 500 225 зі стаціонарного телефону, 116 111 з мобільного) та обласного «Телефону довіри».